rezervace: +420 353 831 111
8 - 10:00 10 - 14:00 14 - 17:00

 60 km

náročnost   1 (nízká)

na kole, autem 

Jáchymov - Boží Dar - Oberwiesenthal - Annaberg - Scönfeld 

 

PO STOPÁCH NAŠICH SOUSEDŮ aneb VÝLET ZA HRANICE

Na úpatí hory Fichtelberg leží nejvýše položené lázeňské město Německa Oberwiesenthal (914m n. m.). Díky lyžařským terénům - upraveným běžeckým tratím, které dosahují délky 60 km, a několika kilometrům sjezdových tratí, patří mezi vyhledávaná lyžařská střediska v Německu. Městečko bylo založeno v roce 1527 pány ze Schönburgu jako hornická osada, rok poté co byla v oblasti nalezena stříbrná ruda. Při návštěvě si rozhodně nenechte ujít výlet nejstarší německou kabinkovou lanovkou z roku 1924. A pokud si chcete užít ještě více, navštivte oberwiesenthalský Adrenalin Park s letní bobovou dráhou. K zajímavostem města patří také úzkorozchodná železnice, na které parní vlak zdolává trať dlouhou 17,4 km do obce Cranzahl a přitom překonává stoupání 238 m.

Zajímavost
Jeďte po hlavní silnici směrem na Annaberg a na konci města odbočte doleva. Před vámi se vyloupne hotel Jens Weissflog, který patří stejnojmennému dvojnásobnému olympijskému vítězi ve skocích na lyžích. Interiér hotelu zdobí Jensovy fotografie ze závodní kariéry i jeho vítězné lyže. Na terase se pak můžete kochat výhledem na Klínovec a Fichtelberg.

Svobodné horní město Annaberg (zal. 1497) leží ve výšce 600 - 700 m n. m. a proslavilo ho především paličkování krajek. Najdete tu Krušnohorské muzeum nebo pozdně gotický kostel sv. Anny. V 15. a 16. století bylo střediskem těžby stříbra, v minulosti se zde dobýval také nikl, cín, kobalt a bismut.

Kousek za Annabergem v městečku Schönfeld se ukrývá velice umně zpracovaný model železnice. Nachází se ve velké hale o ploše 750 m² a je vytvořen v měřítku 1:32. Model mapuje situaci na železnici v 80. letech 20. stol. v okrese Annaberg - Buchholz. Rozhodně si nenechte ujít noční osvětlení modelu, které vytváří dokonalou romantickou atmosféru.