e-mail: rezervace@laznejachymov.cz
: +420 353 831 111

 21 km

náročnost   1 (nízká)

na kole, autem, pěšky 

Jáchymov - Ostrov - Karlovy Vary

 

KARLOVY VARY

Z Jáchymova až do Karlových Varů vede upravená silnice I. třídy. Zaparkovat můžete na placených parkovištích v centru města. Cyklisté mohou v Ostrově odbočit směrem na Bor. Za Borem nezapomeňte uhnout těsně před začátkem Sadova vlevo a po značené cyklostezce dojet až do Karlových Varů.

Nejslavnější české lázně - Karlovy Vary - mají vedle léčivých zřídel a krajinné krásy i podmanivý genius loci. Jeho zdroje a tajemství se již po staletí snaží odhalit četní ctitelé vřídelního města. Pramen Vřídlo, jenž se stal doslova dostaveníčkem lidí z celého světa, oslavili svými díly malíři, básníci, hudebníci, sochaři, fi lmaři i fotografové. Slavný architekt Le Corbusier prohlásil: „Největší jednotu a architektonické kouzlo mají Karlovy Vary. Je to slet dortů. Mají týž sloh a touž eleganci.“ Alfou a omegou města jsou minerální prameny. Pro lázeňské účely je jímáno a využíváno dvanáct hlavních zřídel, z nichž nejvydatnější a nejslavnější se nazývá Vřídlo. Teplota vývěrů se pohybuje v rozmezí od 41 do 73 °C a pozitivně působí především na nemoci trávicího systému. Proniknout můžete až přímo do vřídelního podzemí. Průvodce exkurzí do podzemí karlovarského Vřídla vás zasvětí do historie karlovarských kolonád i do tajemství výroby slavných kamenných růží. Krásná je procházka po místních kolonádách, na Malé Versailles i po Staré či nové Louce přes Grandhotel Pupp, Richmond až k Poštovnímu dvoru.

Co ještě stojí za návštěvu?

Třináctým pramenem je již téměř 200 let nazýván unikátní bylinný likér Becherovka. V Karlových Varech naleznete jeho muzeum, kde se seznámíte s historií i současností podniku a nahlédnete do historických sklepů, kde becherovka zraje. Na konec prohlídky si můžete tento karlovarský skvost náležitě vychutnat.

Co by to bylo za výlet do Karlových Varů, kdybyste nenavštívili proslulou sklárnu Moser? Tu v roce 1857 založil nadaný obchodník a talentovaný rytec skla Ludwig Moser. Stejně jako v minulosti i v současné době je karlovarská sklárna renomovaným dodavatelem skla na královské dvory a do prezidentských paláců. Své unikátní sady zde objednávají významné osobnosti kultury a politiky.

Vyhlídka Karla IV. - u Grandhotelu Pupp nasedněte na lanovou dráhu a vystupte v první stanici „Jelení skok“. Odtud vás povede žlutá turistická značka. Cesta je dlouhá necelý kilometr a potkáte na ní kapličku Ecce homo z roku 1900 i Chopinovu chatu. Delší trasu k vyhlídce nabízí začátek trasy u Malé Versailles. Nejstarší rozhledna (1877) v Karlových Varech, postavená v pseudogotickém stylu, je kopií rozhledny z německého Schleswigu. Má dva ochozy lemované cimbuřími a vystoupíte na ně po pouhých 79 schodech. Při dobré viditelnosti je zčásti otevřen i pohled na Krásenský vrch s rozhlednou.

Goethova vyhlídka - k vyhlídce se můžete svézt MHD č. 8 - zastávka Hůrky a projít krátkou asfaltovou cestou kolem hvězdárny. Lačnějším turistům doporučujeme začít trasu v městské části Drahovice a vystoupat na vršek Tří křížů - odtud se vám otevře jeden z nejkrásnějších výhledů na Karlovy Vary. Dále vede zhruba 6 km dlouhá cesta okolo Ottova vrchu až na Goethovu vyhlídku. Jedna z nejstarších karlovarských vyhlídek (1889) měří 42 metrů. Po zdolání 165 schodů uvidíte přes vrcholky vzrostlých stromů Karlovy Vary opět z jiného úhlu. Cihlová stavba v novogotickém stylu jistě stojí za návštěvu. Otevřeno má denně mimo pondělí.