
Výhřez ploténky, už sám o sobě zní velice nehezky, je noční můrou mnoha silových sportovců. Poranění, které vzhledem ke své lokalizaci, tj. na páteři, získává na důležitosti, znamená pro mnoho jedinců konec sportovní kariéry. Ale v poslední době se stává velice častým „poraněním“, které se netýká rozhodně jenom sportovců. Naopak stále přibývá jedinců z absolutně pasivního prostředí, kteří se potýkají s tímto problémem. Lékaři, pokud se nejedná o některou z těžších variant, doporučují rehabilitační cvičení a celkové posílení svalového korzetu neboli středu těla.
Co je to meziobratlová ploténka? Ploténka vytváří pomyslný polštář, který chrání jednotlivé obratle před dosednutím na sebe. Tlumí veškeré nárazy, přetížení, ohyby, úklony páteře a zabezpečuje její bezproblémový pohyb. Jednotlivé tlumicí schopnosti se násobí. Síla působící na páteř je díky nim dobře rozložená a tím i méně riziková pro naši páteř. Samozřejmě ale ani ploténky nemají nekonečné možnosti a neustálé přetěžování nebo jednorázový neúměrný tlak může způsobit problém, kterým je právě výhřez. Výhřez ploténky je její mechanické poškození, zeslabení nebo porušení jejího vazivového obalu, který se vyklene a toto vyklenutí může způsobit další závažnější problémy. Těmito problémy může být zvýšený tlak na míchu v míšním kanálu či na jinou důležitou strukturu nervového systému, což samo o sobě může mít za následek omezení funkce, bolestivost, či dokonce paralýzu některých dalších tělesných segmentů. Podle těchto příznaků se dá i poměrně dobře rozpoznat, kde je daný výhřez lokalizován.
Projev a lokalizace bolestivosti v zádechPokud se jedná o náhlou příčinu, vzniklou akutním přetížením a zdvižením něčeho neúměrného či vadnou technikou, jsou průběhy vždy podobné. V první řadě člověk ucítí bolest, píchavou či tupou, po které následuje celkové nepohodlí v určitých pohybech. Dalšími projevy mohou být pálení, brnění v tříslech a dalších částech, jako jsou hýždě, různé strany stehenní oblasti až do oblasti lýtek. Po několika dnech je běžné, že se člověk vyhýbá instinktivně rychlým pohybům, dělají mu problémy pohyby, při kterých se zvyšuje tlak v břišní dutině. Dlouhodobé projevy jsou podobného, mírněji nastupujícího rázu. Jedná se hlavně o zatuhlost zad, možné jsou hmatatelné spasmy v dané oblasti, bolestivost některých pohybů a u těchto či jiných pohybů možnost projevu i v nižších strukturách a jiných segmentech
Řešení Základní druhy řešení tohoto problému jsou prakticky dva. Konzervativní a chirurgická terapie. Konzervativní léčba bývá nejčastější a hlavně preferovaná oproti chirurgickému zákroku. Ten je nezbytný u případů, kde je výhřez posunut o opravdu větší vzdálenost a dělá druhotné problémy s bolestivostí a citlivostí, které nejsou možné řešit klidem a postupnou rehabilitací. Konzervativní léčba zahrnuje primárně klid a postupné zatěžování formou rehabilitačního cvičení, které má za cíl zpevnit svalový korzet okolo páteře, a tak posílit opěrnou funkci svalstva v tomto segmentu. Typickým posilováním jsou cviky zaměřené na zvýšení síly a výkonnosti svalstva tělesného jádra.
Přemysl Škába DiS., vedoucí fyzioterapeut lázeňského hotelu Radium Palace

Napsáno pro časopis
Aquaviva - letní vydání 02 / 2016 (více čtěte
ZDE).