Saunování prospívá tělu i mysli

Saunování prospívá tělu i mysli

Horký vzduch, vůně dřeva, sálavé teplo a nerušený klid, to vše v sobě kloubí požitek zvaný saunování, stále oblíbenější forma relaxace a regenerace organismu i naší psychiky.


Saunování je nejen příjemný způsob relaxace, ale také posiluje imunitu a má velmi dobrý preventivní účinek proti alergiím, infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje nervové i hormonální funkce organismu a v neposlední řadě se využívá k prohřátí kloubů a k lepšímu prokrvení končetin. Pozitivně působí také na odbourávání stresu a nervozity. Saunování je vhodné pro všechny věkové kategorie zdravých lidí. Pokud se u člověka vyskytuje nějaký zdravotní problém, měl by vhodnost sauny konzultovat s lékařem.

Základní pravidla pro saunování

  • Před vstupem do sauny je nutné použít sprchu s mýdlem.
  • Do sauny se vstupuje bez plavek, používáme pouze prostěradlo nebo ručník.
  • Délka pobytu v sauně by neměla přesáhnout 15 min., pozor, u dětí dochází k přehřátí organismu rychleji než u dospělého jedince, v každém případě je délka pobytu v sauně individuální tak, abychom se cítili příjemně.
  • Po sauně následuje ochlazení, můžeme použít ochlazovací bazének nebo sprchu. Jedinci, kteří mají potíže s krevním tlakem, by měli používat pouze sprchu.

Saunování je vhodné ukončit pobytem v odpočívárně v délce asi 30 min. a doplněním ztracených tekutin (v žádném případě před saunou ani po ní nekonzumujte alkohol). Sauna vás nabije novou energií, přestože zpočátku budete pociťovat mírnou únavu. Pro saunování lze využít také tzv. saunovací rituály, ale o těch zase někdy příště.

Vyberte si z naší nabídky saun

  • Léčebné lázně Jáchymov nabízejí celou řadu různých typů saun, které si liší teplotou a vlhkostí. Zájemci si tak mohou vybrat podle vkusu i podle zdravotní kondice. V tabulce je uvedeno, kde příslužný typ sauny najdete.

 


Alena Kostrejová
vrchní sestra hotelu Radium Palace

Článek byl napsán pro zimní číslo časopisu AquaViva, které v PDF najdete >>> ZDE
Kompletní nabídku Lázeňského centra Agricola najdtete >>> ZDE