Krajina světového významu zve na hornické památky, k zábavě, relaxaci i léčení

Krajina světového významu zve na hornické památky, k zábavě, relaxaci i léčení

Pokud navštívíte Jáchymov a jeho okolí, přírodní a historické dědictví najdete na každém kroku. 800 let hornické tradice po sobě zanechalo mimořádné množství památek, díky nimž byl Montanregion Krušné hory – Erzgebirge dne 6. července 2019 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Oblast se staletou hornickou tradicí tak konečně získala na světovém významu. Region zahrnuje celkem 22 lokalit na obou stranách českoněmecké hranice. Mezi všemi významnými je i hornická krajina Jáchymov, která si zaslouží patřičnou pozornost.Přímo v Jáchymově se nachází Štola č. 1 s částečnou replikou původního zázemí, dále mimořádně zajímavý 500 let starý a 500 m hluboký důl Svornost, který je považován za nejstarší funkční důl v Evropě. Dnes se v něm již netěží suroviny jako stříbro nebo uran, které mu v jeho historické ose daly celosvětový význam, ale léčivá radonová voda. Právě ta každoročně navrací zdraví tisícům návštěvníků lázní nejen z tuzemska, ale i zahraničí.

První radonové lázně na světě jsou celosvětová značka, kterou se snaží společnost Léčebné lázně Jáchymov a.s. udržet i v duchu lokality, ve které se nachází. O důl se stará 21 horníků lázeňské společnosti a jeho přístupnost je značně omezena. Atmosféru dolu si však mohou zájemci z řad lázeňských hostů přiblížit díky dokumentárnímu filmu s autentickým komentářem vedoucího dolu Ing. Jiřího Pihery. Osobitý výklad a exkurze optikou kamery dá možnost divákům nasát atmosféru i z toho nejhlubšího místa v dole.

Důl Svornost

Hornická tématika je v Jáchymově přítomna takřka všude. Objevuje se nejen v nabídce výletů do blízkého okolí, ale také ve zbrusu novém saunovém komplexu v Lázeňském centru Agricola, který díky tomu získal příznačný název „Saunový důl Agricola“. Vedle odpočinku si návštěvníci mohou vychutnat také estetický zážitek, který evokuje pobyt ve skutečném dole nebo procházku pestrou krušnohorskou přírodou.

http://www.aquajachymov.cz