Jáchymovská oslava zápisu krušnohorských hornických památek na seznam UNESCO

Jáchymovská oslava zápisu krušnohorských hornických památek na seznam UNESCO

Po 16 letech má Česká republika od 6. července 2019 dva nové zápisy na seznamu světového dědictví UNESCO. Hornickou kulturní krajinu v Krušných horách a Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. U příležitosti zapsání hornických kulturních památek na seznam světového dědictví UNESCO probíhaly dne 17. 7. 2019 v Jáchymově před Kostelem svatého Jáchyma a svaté Anny po celý den oslavy.

Na seznamu UNESCO se nově ocitlo 22 míst z Krušných hor. 17 jich je na saské straně a 5 na straně české. Kromě hornické krajiny v okolí Jáchymova sem patří i oblast kolem Božího Daru, Abertam, Krupky nebo vrchu Mědník. Jednotlivé statky dokládají těžbu stříbra, cínu a uranu od dvanáctého století až do nedávné současnosti.

Po úvodní tiskové konferenci v Královské mincovně byla na programu hornická mše v kostele, na pódiu se vystřídaly hornické dechové kapely a doprovodný program, součástí oslav byla i prezentace regionu formou stánků s místní gastronomií, ukázkami řemesel, ale i propagační stánky Montanregionu, Ostrova, Živého kraje či Léčebných lázní Jáchymov a.s., které se na akci významně podílely. Návštěvníci mohli zdarma navštívit muzeum Královská mincovna nebo Štolu č. 1. a ve vůbec první lázeňské budově v Jáchymově – Lázeňském centru Agricola projít komentovanou prohlídkou zcela nového komplexu saun s tématickým názvem Saunový důl Agricola, který vznikl v duchu krušnohorské důlní tématiky a zdejší přírody.

Uznání světového významu hornických památek v Krušných horách s sebou kromě prestiže nese také příliv nového typu turistů, na které jsou Léčebné lázně Jáchymov ve své infrastruktuře ubytování, stravování, ale i parkování plně připraveny.