České lázeňství na vzestupu

České lázeňství na vzestupu

Současný trend návštěvnosti našich lázní je vytrvale mírně stoupající. Můžeme říci, že už jsme na číslech z období před rokem 2012, kdy kvůli změnám v legislativě razantně ubylo tuzemských hostů. Lázně ale musely vyvinout značné úsilí, aby se hosté vrátili. Běžely kampaně a další propagační akce. I přes celkově pozitivní trend lázně musí řešit nové problémy a čelí dalším výzvám.


Apel Svazu léčebných lázní...

Požadavek lázní na spravedlivé rozdělení úhrad zůstal nevyslyšen. Ministerstvo zdravotnictví v rukou ředitele největší nemocnice dál protěžuje nemocnice, prohlubuje neospravedlnitelné rozdíly v úhradách zdravotní péče a definitivně tak rezignuje na spravedlivý systém DRG.

Rozdílnou úhradu za péči o stejného pacienta se stejnou diagnózou už totiž nedostávají jen nemocnice. I uvnitř skupiny následné lůžkové péče dochází k další diskriminaci. Odborným léčebným ústavům úhrada na den vzroste o dalších 7 % a už tak vyšší cena se ještě víc vzdálí ceně, za kterou o stejného pacienta pečují lázně pro dospělé. Zdravotníci naivně uvěřili prohlášení vlády o růstu jejich příjmů o 10 % a nenapadlo je, že opatření bude selektivní. Je jednoznačné, že si touto vyhláškou ministerstvo posílá malou domů, aby usnadnilo život svému a krajskému zdravotnictví, ale na soukromé provozovatele dělá dlouhý nos. Vzkazuje jim, potřebujeme vaše zaměstnance, pomozte si sami. Není to ale v rozporu s politikou končící vlády, která nezřízenou preferencí státních zaměstnanců a přebujelého aparátu úředníků vysílá stejný vzkaz celé soukromé sféře. Jsme přesvědčení, že tento krok státu povede k dalšímu zhoršení dostupnosti lázeňské péče. Pokud nemá lázeňská léčebně rehabilitační péče skončit úhradou z kapsy pacienta, je jedinou šancí revize úhradové vyhlášky novou vládou vzešlou z voleb.

Nedojde-li ke změně vyhlášky, situaci by mohl pomoci postoj zdravotních pojišťoven. Stále jsou to totiž ony, kdo má zajistit péči svým pojištěncům a pokud je překážkou cena, tak by měly nabídnou takovou, za kterou je reálné péči zajistit i v době raketového růstu mezd.

MUDr. Eduard Bláha hostem ve studiu Událostí České televize dne 15. března 2018 | Záznam rozhovoru můžete shlédnout ZDEČeské lázeňství v Událostech České televize | Reportáž z 15. března 2018 ZDE