Libor Pelcman o pobytu v Lázních Jáchymov

Libor Pelcman o pobytu v Lázních Jáchymov

Loni touto dobou by Libora Pelcmana určitě nenapadlo, že až se rok s rokem sejde, bude se léčit v lázních. Osud tomu chtěl jinak a po těžkém úraze, který skončil komplikovanou zlomeninou kotníku, přivítal možnost doléčit si zraněnou nohu v Lázních Jáchymov. Od konce února je proto v péči místních odborníků.

Jak vlastně k úrazu došlo?

Loni v červnu jsem se projížděl na bruslařském okruhu Matylda v Mostě a souhrou nešťastných okolností jsem si zlomil nohu v kotníku. Ihned jsem byl operován v nemocnici v Mostě a následně jsem docházel na rehabilitace. Měl jsem štěstí, že jsem nakonec, i přes závažnost zranění, mohl relativně obstojně chodit. Nicméně noha byla stále zatuhlá a při zátěži se bolestivě ozývala.

Jaké další kroky lékaři pro zlepšení navrhli?

Absolvoval jsem deset ambulantních rehabilitací, ale stav kotníku ani po nich nebyl zcela optimální. Začal jsem tedy pátrat, čím si ještě pomoci, aby se noha dostala do lepší kondice. Můj chirurg mi navrhl balneoterapii. A od svého známého jsem dostal doporučení na sílu radonové vody. Popravdě, já vůbec nevěděl, že taková voda existuje, ale teď můžu potvrdit, že funguje až zázračně.

Nebál jste se pověstného radonu?

Kdepak, já sem přijel právě kvůli radonu! Věřil jsem schopnostem radonové vody, že mě „postaví“ na nohy. A zároveň jsem měl i dobré reference na schopnosti zdejších fyzioterapeutů, takže jsem se do lázní opravdu těšil. Navíc jsem shlédl v televizi pořad Běžkotoulky, kde se vydali do bílé stopy v okolí Jáchymova a já zatoužil po tomto zážitku také.

To jste si troufal na běžky i po takovém úrazu?

Samozřejmě jsem zprvu nemohl vědět, jak noha bude reagovat na lázeňskou léčbu, ale běžky jsem si zapůjčil a věřil jsem. Věř a víra tvá tě zachrání! A já nakonec strávil nejen na běžkách ale i na výletech v okolí Jáchymova veškerý svůj volný čas. Pochopitelně noha na počátku pobolívala, ale postupně pozoruji zlepšení stavu a jízdu na běžkách si užívám. Ty trasy jsou tu opravdu kouzelné, rád jsem jezdil na Jahodovou louku nebo kolem Abertam až k Červené jámě. Parádní je pěší výlet na Klínovec, tam je krásný rozhled nebo „po žluté“ na Boží Dar, ale to už jsem zpět jezdil autobusem.

Tak to asi nejste úplně typický host jáchymovských lázní?

Skrz ty výlety asi nejsem, ale jinak tu relaxuji a sbírám energii jako všichni ostatní. Je mi čtyřicet tři let, tak tento pobyt v lázních beru jako takový poločas. Dvacet jedna let pracuji a dvacet jedna let mi zbývá do důchodu, tak mám teď úžasnou možnost načerpat síly do dalších let. V hotelu Radium Palace všichni dbají na pohodlí hostů, nemusím se o nic starat, jen být včas na proceduře a na jídle. Mimochodem vaří tu úchvatně, a to jsem si myslel, jak se budu stravovat dietně. Jenže degustačnímu menu v krásném prostředí zrekonstruované Modré restaurace by odolal jen blázen. A celkově mě zdejší prostředí nesmírně psychicky nabíjí, hodně spím a dávám si „informační detox“ – vůbec neotvírám pracovní email.

Jaké procedury absolvujete?

Samozřejmě radonové koupele, kvůli kterým jsem i přijel, a pak také rehabilitační cvičení. Musím pochválit místní terapeutky, naučil jsem se spoustu nových cviků k posílení nejen kotníku. Také chodím na masáže klasické i podvodní, perličkové i suché uhličité koupele a na ultrazvuk. K tomu jsem moc rád, že mi pan primář předepsal i masáže a laser na záda, protože jak jsem při chůzi dlouhou dobu ulehčoval té bolavé noze, tak mě rozbolela záda. A nesmím opomenout plavání v bazénu, to je v dnešní době naprostý luxus!

Jak vnímáte hygienická opatření a nebál jste se právě kvůli COVID-19 do lázní přijet?

Mně proticovidová omezení v areálu lázní nevadí. Roušky a měření teploty, odstupy a podobně, to jsou stejná pravidla jako všude jinde. Do lázní jsem se nebál, protože už jsem covid-19 prodělal a mám imunitu. A nebál bych se, i kdybych po covidu-19 nebyl, protože opatření v lázních považuji za dostatečná.

Doporučil byste možnost poúrazového doléčení v Lázních Jáchymov i dalším pacientům?

Jednoznačně, já na Jáchymov nedám dopustit. Díky němu jsem se vrátil k aktivnímu sportu. A rád sem zase přijedu třeba i jako samoplátce s rodinou.

A na závěr mi povězte, vrátíte se ještě k jízdě na kolečkových bruslích?

Ještě jsem neměl možnost to vyzkoušet. Záleží, jak bude noha reagovat na tento typ pohybu, ale já věřím, že to půjde, a že se k jízdě na bruslích zase vrátím..