30 let Curie

30 let Curie

O stavbě nového lázeňského ústavu rozhodla v roce 1981 tehdejší vláda České socialistické republiky. Tomu předcházelo velké úsilí tehdejší ředitelky Československých státních lázní Jáchymov MUDr. Hany Hornátové o prosazení této stavby.

Lázně Jáchymov byly již v té době zdrojem devizových příjmů pro tehdejší socialistický stát, protože kromě léčby tuzemské klientely byly hojně navštěvovány západní a také arabskou klientelou. A právě pro klienty z arabských států měl sloužit nový lázeňský ústav. Během stavby proto získal přezdívku „Arabela“. Název Curie byl vybrán až v roce 1991.

Na konci roku 1981 bylo vybráno místo mezi lázeňskými domy Praha a Elektra a ministerstvo stavebnictví určilo projektanta a generálního dodavatele stavby.

Stavbu projektovali projektanti z tehdejšího Stavoprojektu Jihlava pod vedením architekta Zdeňka Baueršímy. V letech 1983 -88 probíhaly přípravné práce na staveništi. Šlo o bourací práce, přeložky inženýrských sítí a stavbu opěrné zdi, jejíž dodavatelem byl podnik Výstavba dolů uranového průmyslu, závod Horní Žďár.

Hlavním dodavatelem stavby samotného lázeňského ústavu se stal Národní podnik Pozemní stavby Karlovy Vary. Stavba budovy byla zahájena v létě roku 1988 a dokončena až po skončení komunistické vlády o čtyři roky později. Po privatizaci Pozemních staveb dokončovala stavbu První stavební a.s. Karlovy Vary. Stavbu vedl hlavní stavbyvedoucí Zdeněk Reischig a stavební dozor za lázně prováděl Jan Svoboda. Stavba je kombinací montovaného skeletu a panelových konstrukcí. V době plánovaného hospodářství nebylo jednoduché zajistit všechny subdodávky na stavbě. Hlavním dodavatelem léčebných zařízení byl určen tehdejší národní podnik Chirana. Zajímavostí je, že pro dodávku topných plynových kotlů Hydroterm ze „západního Německa“ bylo nutné získat devizový příslib, přestože lázně byly příjemcem deviz z plateb zahraniční klientely. Všechny tyto devizy však musely být tehdy přes Státní banku předány státu.

Interiéry společenských prostor a kavárny se sádrovými štukovými omítkami jsou osazeny krásnými lustry i dalšími svítidly vyrobenými v Kamenickém Šenově. Curie je krytými koridory propojen s LH Praha a LH Elektra a stal se po hotelu Radium Palace a Běhounek třetím střediskem lázeňské péče jáchymovských lázní.

Za dobu třiceti let prošel lázeňský hotel Curie určitými stavebními změnami a mnoha opravami. Nejvýznamnějšími jsou rekonstrukce ubytovací části, výstavba parkoviště, zvětšení restaurace, rekonstrukce kuchyně a nástavba léčebné části.

 

model hotelu Curie