e-mail: rezervace@laznejachymov.cz
: +420 353 831 111

5 km

náročnost   1 (nízká)

pěšky, na kole

štola Barbora - věže hradu Freudenstein - Nové Město - Mariánská - Eduard 

alternativa: Chcete-li si ušetřit namáhavý výstup, můžete se svézt autobusem až do stanice Mariánská


NOVÝM MĚSTEM K MARIÁNSKÉ

Od štoly Barbora vystoupáte klikatící se silnicí k věžím hradu Freudenstein. Pro zakladatele města Jáchymov - Štěpána Šlika - jej postavil v roce 1517 Jan Munich. Už od roku 1519 se ve sklepeních hradu razily na černo první šlikovské tolary. Za třicetileté války hrad vyhořel a od té doby chátral. V současné době z něj zbyly jen dvě věže. Ta menší sloužila hornímu úřadu jako prachárna. Vyšší - Šlikovka - byla v 19. století upravena jako věž městského hlásného, který z ní dával horníkům zvonem znamení k nastoupení a ukončení šichty.

Od Šlikovky není daleko na Nové Město (919 m n. m.), odkud se vám otevřou jedinečné výhledy na Jáchymov i Klínovec, a k bývalé osadě Mariasorg - nyní Mariánské. Koncem 15. století žil v těchto místech poustevník Jan Niavis, který prý prorokoval slávu horního města, jež tu bude založeno, jeho úpadek a nové vzkříšení. Po třicetileté válce, kdy dolování na Jáchymovsku prodělávalo největší úpadek, vyhledalo několik havířů zbytky Niavisovy poustevny a postavilo na jejím místě nejprve kapli a později poutní kostel Panny Marie. V roce 1754 byl tento kostel propůjčen řádu kapucínů, kteří tu postavili druhý kostel - klášterní a kapucínský hospic.


Po zrušení kláštera (1948) byla celá stavba v letech 1964 - 65 pro chatrný stav odstraněna. Na jejím místě byl zřízen pracovní tábor - vůbec nejobávanější v historii „jáchymovského pekla“. Dnes je Mariánská oblíbeným centrem turistiky a lyžování. Z výletu si můžete ještě udělat krátkou odbočku k bývalému dolu Eduard. Naleznete jej v blízkosti Abertamské křižovatky. Nyní se zde nachází nemalý sportovní areál - středisko biatlonu se sjezdovkou, vlekem, upravenými běžkařskými tratěmi a malorážkovou i vzduchovkovou střelnicí.