Léčíme radonovou vodou

NEZTRÁCEJTE ČAS ANI PENÍZE MÉNĚ ÚČINNOU LÉČBOU

Jáchymovské lázně byly založeny v roce 1906 jako první radonové lázně na světě. Jedinečná radonová voda účinně pomáhá léčit nemoci pohybového ústrojí. Žádné z evropských lázní nemají tak vysokou koncentraci radonu v přírodní minerální vodě jako v Jáchymově. Díky tomu jsou naše lázně nejúčinnějšími radonovými lázněmi v Evropě.

Co léčíme?

NEMOCI POHYBOVÉHO ÚSTROJÍ | NEMOCI NERVOVÉ | NEMOCI OBĚHOVÉHO ÚSTROJÍ | DIABETES MELLITUS | NEMOCI KOŽNÍ

Odkud se bere radonová voda?

Radonová voda se čerpá 500 m pod zemí v dolu Svornost, který vznikl v roce 1518 a dnes je patrně nejstarším funkčním uranovým dolem na světě. Voda z pramenů je jímána do bazénu na 12. patře, po té přečerpávána do akumulační nádrže v hloubce 400 m pod zemí a z ní je pak vedena potrubím o celkové délce cca 3000 m do jednotlivých balneoprovozů.

Více informací o léčivých zdrojích v Jáchymově

Co je radon?

Radon, respektive izotop radonu 222, je chemicky inertní plyn, který vyvěrá v krušnohorských hlubinách a rozpouští se v podzemních pramenech. Je zdrojem měkkého ionizujícího záření alfa – radioaktivity. Při radonové koupeli je tělesný povrch vystaven jakési energetické sprše radonových alfa–částic, a spouští se tak řetězec fyziologických reakcí. Průnik do krevního oběhu je zanedbatelný a biologický poločas (vyloučení radonu z těla) představuje 20 minut, tedy vlastní délku koupele.

Více informací o léčivých zdrojích v Jáchymově

Jáchymovská léčba

Základem efektivní lázeňské léčby v Jáchymově je kombinace unikátních koupelí v radonové vodě a špičkové rehabilitace. Na základě vstupního vyšetření vám lázeňský lékař předepíše nejvhodnější procedury s využitím léčivé radonové vody, rehabilitace a fyzikální terapie. Odborně vedená lázeňská léčba redukuje nutnost medikamentózní léčby a zlepší kvalitu života až na dobu 8–10 měsíců. Pro dosažení maximálního léčebného účinku lékaři doporučují absolvovat 24 radonových koupelí za rok.

Brachyradiumterapie

Jedinečná, více než 100 let stará léčebná metoda, pomáhající tišit bolesti, na které dostupné léčebné prostředky již nezabírají. Jedná se o kontrolovanou aplikaci záření gama přímo na bolestivý kloub, páteř či šlachový úpon. Zdrojem záření jsou soli radia umístěné v tubách. Dávky záření jsou přesně spočítané a mají výrazné protizánětlivé a protibolestivé účinky. V indikovaných případech je záření aplikováno 1x za pobyt.

Více informací o této metodě

Pro koho není naše léčba radonovou vodou vhodná?

Radonová léčba není vhodná pro těhotné a kojící ženy a stejně tak ani pro děti a mládež do 18 let. Není doporučována pacientům s aktivním maligním nádorem nebo těm, kteří jsou dva roky po operaci či jiné terapii nádorového onemocnění – pokud ovšem onkolog nezaujme k radonové léčbě souhlasné stanovisko.

Podrobné informace o indikacích a kontraindikacích


Léčebné účinky radonu

Mnohé výzkumy říkají, že:

  • Nízké dávky záření ve formě aplikace radonu vyvolají v organismu krátké podráždění, které stimuluje buňky a orgány.
  • Opravná kapacita buněk pro dědičné poruchy je alfa zářením zlepšena.
  • Radon popř. jeho následné produkty se během jednoho ošetření nasytí v tukové tkáni a v centrálním nervovém systému. To má za následek zvýšenou produkci hormonů.
  • Efekt zmírnění bolesti jedné radonové kúry se mj. vztahuje k vyplavení endorfinů (látky tlumící bolest tělu vlastní).
  • Imunitní systém je pozitivně ovlivněn. U pacientů s Bechtěrevovou nemocí s degenerativním chorobami kloubů se radonových koupelí normalizovala počáteční snížená aktivita obranných buněk.
  • Produkce lapačů radikálů je zvýšena. Zneškodní volné radikály (nežádoucí produkty látkové výměny, které mj. hrají podstatnou roli při revmatických procesech.

O akciové společnosti

Akciová společnost Léčebné lázně Jáchymov existuje již od roku 1992. Je to pouhý zlomek času proti téměř stoleté historii lázní v Jáchymově a proti několika staletím, po která je znám léčebný účinek radonové vody na lidský organismus.

Zjistěte více o naší společnosti

Historie lázní

Když r. 1864 dobývali horníci rudu v půlkilometrové hloubce, vytryskl na dole Svornost silný pramen vody, která postupně zatopila šachtu. Desetiletí nikdo nevěděl, že to bude právě ona, která po objevu manželů Curieových proslaví Jáchymov jako město lázeňské.

Jak to celé bylo? Přečtěte si příběh lázní


Bezpečnost

Celková dávka záření, kterou během pobytu v lázních absorbujete, není vyšší, než při absolvování jednoho rentgenového snímku. Léčebné lázně Jáchymov a.s. důsledně dbají na opatření týkající se absolutní bezpečnosti jak pacienta, tak zaměstnance.

Časté dotazy

Pokračujte na:

Odpovědi na dotazy našich hostů

Dle zákona je zakázáno kouření ve všech lázeňských objektech.