Proč nelze čerpat méně než 10 radonových koupelí?
Radonovou koupelí aplikujeme velmi malé dávky alfa-záření, které v organismu stimuluje fyziologické, přirozené, opravné mechanismy. Je to výhodnější a bezpečnější, než použít jednorázovou vyšší dávku. Mezi jednotlivými dávkami musíme ale tělu dopřát určitou dobu k regeneraci. Počet takto podaných malých dávek musí být dostatečný k viditelné odezvě. Dlouholetým sledováním účinků radonové terapie byl stanoven minimální počet koupelí při dané aktivitě našich vod na 10.
Kolik radonových koupelí můžeme absolvovat v jednom roce?
Maximální počet radonových koupelí je 24 za rok, můžeme tolerovat minimální pauzu mezi jednotlivými pobyty v délce 10 měsíců, pokud součet koupelí v obou těchto pobytech přesahuje 24. Je tedy možné opakovat bez problémů dva dvoutýdenní pobyty i po půl roce, ale např. mezi dvou- a třítýdenním pobytem by měla být pauza alespoň 10 měsíců.
Jak probíhá radonová koupel?
Radonová koupel se provádí formou celotělové aplikace ve vaně. Doba trvání koupele je 20 minut, teplota vody je optimálně 36 ˚C. Pacient by měl být během koupele v klidu.
Je možné absolvovat radonové koupele po onkologickém onemocnění?
Za přítomnosti aktivního maligního onkologického onemocnění a následné dva roky po ukončené onkologické léčbě (operace, ozařování, chemoterapie,…) radonové koupele nepodáváme. Ve výjimečných případech radonovou terapii můžeme použít, pokud k tomu máme souhlasné písemné stanovisko onkologa.
Nabízí lázně Jáchymov také pitnou kúru nebo bahenní koupele?
Pitnou kúru ani bahenní koupele lázně Jáchymov nenabízejí, naším přírodním léčivým zdrojem je radonová koupel podávaná ve formě celotělových koupelí.
Brachyradiumterapie neboli „Jáchymovské krabičky“ – jak často je možné tuto unikátní léčbu opakovat? Jak léčba probíhá?
Tzv. „Krabičky“ je možné opakovat jednou za rok po určitou dobu. Ta je daná součtem dávek na danou lokalitu za posledních 10 let, která nesmí překročit 12 Gy. „Krabička“ - Brachyradiumterapie - je lokální zdroj gama-záření - v podobě radiových solí. Převažujícím efektem je analgezie, vrcholu účinku je třeba vyčkat až 6 týdnů po aplikaci.
Procedura je jednorázová, trvající 6 hodin. V oddělených prostorách se aplikátor přiloží a fixuje na určené místo, kde po celou dobu setrvává. Pacient je po tuto dobu na pokoji určeném k léčbě. Podmínkou pro absolvování je normální krevní obraz, jasná indikace, absence lokální aplikace kortikosteroidů do ozařovaného místa lépe dva měsíce před i po ozáření. Léčbu indikuje VŽDY ošetřující lékař, rozpis dávek záření je prováděno radioterapeutem. Více o brachyradiumterapii ZDE.
Léčí se v lázních Jáchymov také děti?
Děti se v Jáchymově neléčí, jak je uvedeno v kontraindikacích v informačních materiálech a na internetových stránkách http://www.laznejachymov.cz/indikace-kontraindikace/.
Dotazy k diagnózám
Chtěla bych přijet na radonové léčení, ale mám obavy, zda je pro mne vzhledem k diagnózám léčba vhodná a neuškodí mi.
Diagnozy: Myasthenia Gravis,
Užívá léky: metotreksat
Odpověď lékaře:
Myasthenia gravis je indikována k radonové terapii za předpokladu, že postižení je v počátcích a pacientka je soběstačná. Obecnou podmínkou pro absolvování lázeňské léčby je stabilizovaný stav. Uvedené léky nejsou překážkou pro absolvování radonové terapie
Rádi bychom absolvovali léčbu v Jáchymově. Máme onemocnění psoriasis vulgaris se sezónními výkyvy. Je tato diagnóza pro léčení u vás vhodná?
Odpověď lékaře:
Léčení psoriasis vulgaris se sezonními výkyvy aktivity onemocnění lze u nás úspěšně léčit. Zejména ve spojení s kloubním postižením, známém jako psoriatická artritida, můžeme očekávat zlepšení stavu. Kromě úlevy od bolestí a zmírnění zánětlivé aktivity pozorujeme i zklidnění vlastního kožního nálezu. Nevhodné jsou ale větší kožní ložiska především mokvajícího charakteru. Vždy záleží na aktuálním celkovém stavu a schopnosti absolvovat procedury.
Radonové koupele jsou pro kardiaky vhodné pouze podmíněně.
Máme 2 klienty, kteří by rádi s naší skupinou absolvovali kúru v lázních. Pán prodělal 2 infarkty a paní trpí na srdeční slabost. Můžou absolvovat radonové koupele? Pokud ne, existuje pro ně vhodná alternativní léčba?
Odpověď lékaře:
Oba zmínění klienti mohou radonové koupele absolvovat, musí ale být, stejně jako všichni ostatní, v kompenzovaném stavu. Samotná anamnéza infarktu nebo srdeční slabosti není kontraindikací pro radonové koupele. Na druhou stranu nejsou srdeční onemocnění indikací k léčbě, jinými slovy léčbě nebrání, ale radonem je také neléčíme.
Moje žena má ramenní protézu a známý má umístěný stent. Mohou absolvovat radonovou kúru?
Odpověď lékaře:
Ano radonovou kúru mohou absolvovat, naopak v období pooperačním jsou stavy po implantaci endoprotéz k léčbě přímo indikované v rámci pooperační doléčovací rehabilitace. Stent samotný není překážkou k absolvování radonových koupelí.
Manžel má kardiostimulátor. Může přesto absolvovat radonové koupele? Je jako alternativa možná léčba jáchymovskými krabičkami? Určité procedury jako např. Magnetoterapie ale nejsou možné. Budou tyto procedury kompenzovány?
Odpověď lékaře:
I přes implantaci kardiostimulátoru je aplikace radonových koupelí možná. Jáchymovské krabičky je i v tomto případě možné absolvovat jako doplnění léčby, nejen jako alternativu radonových koupelí. Kontraindikována je elektroterapie. Ale jiné procedury, především odborně vedená fyzioterapie, lokální aplikace laseru, vodoléčba, masážní procedury je možné absolvovat a celkový počet procedur není v rámci daného léčebného programu krácen.
V letech 2002 – 2006 jsme byli vašimi pacienty.
Od mojí operace ledvin v roce 2007 (ledvina byla kvůli rakovině odstraněna) jsem neabsolvovala žádnou léčebnou kúru. Je i přes toto onemocnění léčba u vás možná? Po operaci jsem absolvovala ozáření, ale ne chemoterapii. Můžete mi dát nějaké informace?
Odpověď lékaře:
Po takto dlouhé době je léčba radonovými koupelemi možná. Pravidla pro absolvování radonové terapie po onkologických malignitách jsou uvedeny v kontraindikacích v našich informačních materiálech a na webových stránkách
http://www.laznejachymov.cz/indikace-kontraindikace/
Je u vás nabízena péče při svalové dysbalanci? (Nutné protahování Rectus Femoris)
Odpověď lékaře:
Svalová dysbalance je projevem těla na funkční i organické poruchy. Korekce a odstranění svalových dysbalancí je jedním ze základních cílů každé rehabilitační péče, bez ohledu na místo jejího poskytování, tedy i u nás. Je nutné nejprve pečlivě diagnostikovat rozsah dysbalance, nikdy se nejedná o postižení jednoho svalu, zjistit hlavně možné příčiny a vhodně zvolenou metodikou s pomocí zkušeného fyzioterapeuta dysbalance korigovat a zároveň provést opatření, aby se jejich budoucí výskyt minimalizoval..